Teatrzyk Kamishibai - zajęcia o wartościach - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Tag img 14.03.2024, 20:16

Teatrzyk Kamishibai - zajęcia o wartościach

W tematykę zajęć wprowadził dzieci teatrzyk Kamishibai prezentujący bajkę opartą na historii o przyjaźni człowieka z bocianem, wierności i miłości.

Zrzut sceny

Historia ta przedstawia losy pary bocianów – Klepetana i Maleny – których wiele lat temu połączyła miłość. Starszy człowiek o imieniu Stefan zaopiekował się samicą bociana Maleną, gdy okazało się, że jej skrzydło jest trwale uszkodzone i ptak nigdy nie będzie już latał.

Miejscem akcji jest maleńkie miasteczko w Chorwacji, a sama historia niesie za sobą piękne przesłanie, że każdy może być szczęśliwy pomimo niepełnosprawności i wielu przeciwności losu. Mimo corocznej rozłąki, bocian o imieniu Klepetan od 19 lat wraca do swojej ukochanej, aby spędzać z nią czas do momentu swojego kolejnego wylotu. "Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać" to piękna opowieść, która niesie przesłanie o tym, że można być szczęśliwym mimo niepełnosprawności.

Książeczka zawierał także przekaz moralny o wartościach, które są naprawdę ważne w życiu. Na uwagę zasługuje także wątek relacji człowieka do zwierząt, jest to piękny przykład troski o los rannego bociana. Następnie uczniom wskazano znane osoby, które mimo swojej niepełnosprawności pokonały bariery i udowodniły, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy.

Ideą zajęć było upowszechnianie tolerancji, otwartości i szacunku, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

autor: Barbara Oskroba