Laboratoria Przyszłości
Opis plakatu:
- Dofinansowano ze środków budżetu państwa.
- Program Ministra Edukacji i Nauki "Laboratoria Przyszłości"
- Dofinansowanie 85200,00 PLN
- Całkowita wartość 85200,00 PLN
Laboratoria Przyszłości
„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Głównym celem programu są działania zmierzające do rozwoju innowacyjności i kompetencji przyszłości – kreatywnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Wspólną misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/web/laboratoria
INFORMACJA DO CZEGO/ NA JAKICH ZAJĘCIACH BĘDZIE WYKORZYSTYWANY ZAKUPIONY SPRZĘT w programie „Laboratoria Przyszłości”.
- Drukarka 3D wraz z akcesoriami oraz krzesła obrotowe będą wykorzystane na lekcjach informatyki i na informatycznych zajęciach pozalekcyjnych.
- Aparat fotograficzny z opcją nagrywania do wideoblogów wraz z akcesoriami będzie wykorzystywany do dokumentowania wydarzeń szkolnych.
- Okulary VR wykorzystane będą do realizacji programu nauczania w czasie lekcji i zajęć pozalekcyjnych z większości przedmiotów.
- Stacja lutownicza wykorzystywana będzie w czasie lekcji techniki.
- Zestaw z mikrokontrolerem będzie wykorzystywany do nauki programowania.
- Wiertarka stołowa (kolumnowa), wyrzynarka stołowa do drewna, szlifierka stołowa, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z akcesoriami, stoły warsztatowe, szafa narzędziowa, pojemniki warsztatowa, krzesła, bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco, gogle, fartuchy robocze i instrukcje będą wykorzystane do stworzenia pracowni technicznej i wykorzystywana w trakcie lekcji techniki.
- Długopisy 3D wraz z filamentami będą wykorzystywane do rozwijania zdolności artystycznych, tworzenia rysunków i przedmiotów w trzech wymiarach prowadzonych w czasie lekcji techniki i zajęć kreatywnych w klasach I-III.
- Klocki konstrukcyjne będą wykorzystywane na zajęciach plastycznych i technicznych w klasach I-III, do rozwijania kreatywności, wyobraźni 3D, wrażliwości przestrzennej i wspierania rozwoju współpracy w grupach a także w kreowaniu psychomotoryki. Dodatkowo na technice podczas realizacji tematów związanych z tworzywami sztucznymi.
- Klej czarodziejski, nożyczki szkolne, krosna, włóczki, taśma dwustronna klejąca, gwoździe, plastry drewniane, gałązki z drewna brzozowego będą wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne dla klas 1-3. Krosna będą wykorzystywane podczas lekcji na technice, przy omawianiu tematów związanych z włókiennictwem.
Zakupiony sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli wszystkim uczniom rozwijać swoje zainteresowania z zakresu m.in. techniki, informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności, a także pozwolił na utworzenie pracowni technicznej.
KOMUNIKAT DOTYCZĄCY INFORMACJI o tym, jaki sprzęt został zakupiony w ramach programu – „Laboratoria Przyszłości”. W ramach Laboratorium Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 20 im. J. Dąbrowskiego w Lublinie w roku 2022 wykorzystała 100% przyznanego wsparcia finansowego w wysokości 85 193,41 zł na zakup nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Zakupiono:
- Zestaw kolorowych filamentów do drukarki – 1 sztuka
- Drukarka 3D wraz z akcesoriami – 1 sztuka
- Szafka na drukarkę 3D – 1 sztuka
- BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem – 1 sztuka
- Stacja lutownicza HOT-AIR z grotem 2w1 – 1 sztuka
- Statyw do aparatu i kamery – 1 sztuka
- Mikroport Saramonic Blink 500 B1 – 1 sztuka
- Zestaw oświetleniowy do realizacji nagrań: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką – 2 sztuki
- Tło fotograficzne zielone Green Screen – 1 sztuka
- Mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3 z akcesoriami – 1 sztuka
- Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery – 1 sztuka
- Aparat fotograficzny z opcją nagrywania do wideoblogów – 1 sztuka
- Oprogramowanie Adobe Premiere Elements 2021 – 1 sztuka
- Krzesła obrotowe na kółkach – 24 sztuki
- ClassVR - wirtualne laboratorium przedmiotowe (zestaw4 sztuki ) – 1 sztuka
- ClassVR - licencja - roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji – 1 sztuka
- Laptop – 1 sztuka
- Stół warsztatowy regulowany 2-osobowy dla ucznia – 10 sztuk
- Stół warsztatowy dla nauczyciela z szafką (bez nadstawki)
- Stół warsztatowy dla nauczyciela (bez nadstawki)
- Szafa narzędziowa – 1 sztuka
- Krzesło uczniowskie regulowane – 20 sztuk
- Skrzynka narzędziowa dla ucznia z wyposażeniem – 10 sztuk
- Pojemniki warsztatowe – 15 sztuk
- Nakładka/nadbudowa do stołu nauczyciela – 1 sztuka
- Wiertarka stołowa (kolumnowa) – 1 sztuka
- Wyrzynarka stołowa do drewna – 1 sztuka
- Szlifierka stołowa – 1 sztuka
- Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z akcesoriami – 2 sztuki
- Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco – 3 sztuki
- Sztyfty do pistoletu do kleju – co najmniej 18 sztuk w zestawie
- Gogle przeciwodpryskowe – 4 sztuki
- Fartuch roboczy – 4 sztuki
- Zmiotka z szufelką – 3 sztuki
- Instrukcja BHP bezpiecznej obsługi wiertarki – 1 sztuka
- Instrukcja BHP bezpiecznej obsługi wyrzynarki – 1 sztuka
- Instrukcja BHP bezpiecznej obsługi szlifierki – 1 sztuka
- Instrukcja BHP przy obsłudze ręcznych narzędzi warsztatowych – 1 sztuka
- Instrukcja BHP pierwszej pomocy – 1 sztuka
- Apteczka pierwszej pomocy ścienna – 1 sztuka
- Tablica biała magnetyczna jezdna obrotowa150x100 – 2 sztuki
- Bity do wkrętarki akumulatorowej – 1 sztuka
- Długopis Banach 3D z power bankami (zestaw 6 sztuk) – 1 sztuka
- Zestaw filmentów PLA do długopisu BANACH 3D - 200m (różne kolory) – 6 sztuk
- Klocki konstrukcyjne WAFFLE Mini EDU 500 elementów – 2 sztuki
- Klocki konstrukcyjne CLICS Rollerbox 20w1 - 2 sztuki
- Klocki konstrukcyjne Waffle mini 500 szt. (Konstruktor) – 3 sztuki
- Klocki konstrukcyjne WAFFLE 200 w kartonie – 2 sztuki
- Klocki konstrukcyjne CLASSIC 350 sztuk – 2 sztuki
- Klej czarodziejski 1 kg – 3 sztuki
- Nożyczki szkolne – 20 sztuk
- Krosno małe – 20 sztuk
- Włóczka mix kolorów (10-14 kolorów) – 6 zestawów
- Taśma dwustronna klejąca – 3 sztuki
- Gwoździe 1,4x25 (opakowanie 1000 szt.) – 3 sztuki
- Plastry drewniane 1 kg – 10 sztuk
- Gałązki drewna 1 kg z drewna brzozowego – 10 sztuk
Klasa 2b kontynuuje zabawy klockami konstrukcyjnymi CLICS i WAFLE. Uczniowie doskonalili odczytywanie instrukcji i tworzenie według nich budowli. Tworzyli również swoje projekty. Kreatywności nie było końca. Rewelacyjna zabawa była dzięki uczestniczeniu Naszej szkoły w projekcie „Laboratoria Przyszłości”.
autor: M. Frączek
Nasza szkoła wykorzystuje sprzęt, którgo zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, będącym inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest to aparat fotograficzny z opcją do nagrywania wideoblogów. Zestaw cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów jak i nauczycieli.
Działania w ramach projektu zmierzają do rozwoju innowacyjności i kompetencji przyszłości – kreatywnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
autor: M. Kociuba
W grudniu 2022 odbyły się zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D, której zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, będącym inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Działania w ramach projektu zmierzają do rozwoju innowacyjności i kompetencji przyszłości – kreatywnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Uczniowie klas 2a i 2b konstruowali budowle w ramach zajęć kształtujących kreatywność. Dzięki rewelacyjnym klockom zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” powstały budowle i pojazdy. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z odczytywaniem instrukcji i tworzeniem skomplikowanych przedmiotów. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą sprawność manualną dziecka oraz rozbudzają jego kreatywność.
autor: M. Frączek
18 listopada 2022 w klasach 8a i 8c odbyły się lekcje informatyki na temat: „ARDUINO – sterujemy diodą led”. W czasie trwania lekcji został wykorzystany ZESTAW KONSTRUKCYJNY Z MIKROKONTROLEREM – BE CREO, którego zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, będącym inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Działania w ramach projektu zmierzają do rozwoju innowacyjności i kompetencji przyszłości – kreatywnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Podczas trwania lekcji, zrealizowane zostały następujące treści nauczania:
- Co to jest projekt ARDUINO?
- Jak działa MIKROKONTROLER i jak zaprogramować Arduino za pomocą komputera?
- Uczniowie powtórzyli, jak działa dioda LED oraz jak ją podłączyć do Arduino?
- Uczniowie utrwalili pojęcia programistyczne: program, algorytm, sterowanie, pętla.
- Uczniowie zbudowali układ elektroniczny.
Uczniowie wykonali zadanie polegające na podpięciu diody LED do nowego, wybranego przez nich pionu, przypisaniu do w programie za pomocą polecenia i sprawdzeniu, że dioda będzie migać.
autor: R. Jakubiak
We wrześniu 2022 odbyły się zajęcia, na których uczniowie mieli możliwość wykazać się kreatywnością. Rozwijali umiejętność współpracy i komunikacji w grupie, podczas korzystania z klocków „MINI WAFFLE” i „CLICKS”.
Klocki te, są klockami konstrukcyjnymi kreującymi wyobraźnię. Zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, będącym inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Działania w ramach projektu zmierzają do rozwoju innowacyjności i kompetencji przyszłości – kreatywnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
autor wpisu: p. R.Jakubiak
Wiele osób stosuje proces łączenia ze sobą różnych rodzajów materiałów zwany lutowaniem. Proces ten powszechny jest w przypadku budowania obwodów elektrycznych, montażu płytek drukowanych PCB czy też w naprawach podstawowych urządzeń domowych. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie klasy 7a mogli spróbować swoich sił w lutowaniu płytek drukowanych (PCB) metodą przewlekaną (THT ang. through-hole technology). Zajęcia te wymagały od uczniów cierpliwości, pełnego skupienia oraz zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Efekty ich pracy widoczne są na zdjęciach.
Technika druku 3D jest świetnym narzędziem do rozwijania wyobraźni przestrzennej dzieci i młodzieży oraz pozwala na poznanie najnowszych technologii. Uczniowie naszej szkoły mogli osobiście doświadczyć, jak można przy pomocy drukarki 3D stworzyć różnego rodzaju przedmioty od małego breloczka po ozdoby choinkowe. Zapoznali się z budową i zasadą działania drukarek 3D i długopisów 3D.