Szkolne koło teatralne - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Szkolne koło teatralne

Szkolne koło teatralne w SP 20 logo

Opiekunowie Szkolnego koła teatralnego:

1. Agnieszka Borzemska-Gospodarek
  2. Antonina Boguszewska
  3. Emilia Kostecka-Więcierzewska

Działalność szkolnego koła teatralmego

Aktywność koła teatralnego

W naszej szkole aktywnie działa koło teatralne. Spotykamy się raz w tygodniu w poniedziałki o godzinie 14.20 w sali 24 i przygotujemy przedstawienie dla klas 0-4, które ma swoją premierę w Dniu Dziecka w czerwcu. Opiekunami koła teatralnego są panie: Agnieszka Borzemska-Gospodarek, Antonina Boguszewska i Emilia Kostecka-Więcierzewska. Każdy z uczniów naszej szkoły może zapisać się do szkolnego koła teatralnego. Niezdecydowanych zachęcamy, ponieważ przynależność do takiego koła daje same korzyści. Ćwiczymy pamięć, pokonujemy tremę, obcujemy ze sztuką i kulturą, a przede wszystkim wspólnie miło spędzamy czas.

Plan działań

Na początku roku szkolnego wybieramy scenariusz przedstawienia, następnie dzielimy się rolami, później spotykamy się na próby i ćwiczymy teksty. W międzyczasie trzeba nauczyć się swojej roli tak, żeby teksty były wypowiadane wyraźnie, z odpowiednią dykcją i intonacją. Na początku czytamy swoje role w klasie, a jeżeli to odpowiednio opanujemy, wychodzimy na hol i dokładamy do tego ruch sceniczny. Każdy musi wiedzieć, kiedy i po kim wychodzi, a to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Sami też kompletujemy garderobę sceniczną, czyli stroje potrzebne do naszego przedstawienia. Scenografię też wymyślamy sami i zastanawiamy się nad rekwizytami, które ubarwią całe przedstawienie oraz nad ścieżką dźwiękową pasującą do wystawianej sztuki. Ogólnie na naszych próbach jest dużo śmiechu, a czasami nawet wygłupów, bo zdarza się, że ktoś coś przekręci, powie coś śmiesznego albo wyjdzie zupełnie coś innego niż było w planach.

W roku szkolnym 2022/2023

W ubiegłym roku przygotowywaliśmy przedstawienie „Koniec bajkowego kraju”, które w Dniu Dziecka pokazaliśmy kolegom i koleżankom z młodszych klas. Chyba bardzo im się podobało, ponieważ na koniec nagrodzili nas gromkimi brawami. W roku szkolnym 2023/2024 przygotowujemy przedstawieniu „O Kopciuszku inaczej”. Jest kilka wersji tej bajki, ale ta nasza, na pewno Was zaskoczy. Do zobaczenia na premierze w czerwcu!

autor: A. Borzemska-Gospodarek

Szkolne Koło Teatralne pod opieką p. Emilii Więcierzewskiej-Kosteckiej oraz p. Agnieszki Borzemskiej-Gospodarek przeniosło naszych najmłodszych uczniów do baśniowego kraju bajkowych postaci. A wszystko za sprawą spektaklu pod tytułem „Koniec Bajkowego Kraju!!!”.

Uczniowie klas 0-3 mieli okazję obejrzeć przedstawienie, w którym Wielki Baj wraz z Wróżką Fantazją ratowali krainę bajek przed zapomnieniem. Akcja ratunkowa oczywiście zakończyła się sukcesem 😀