Narodowe czytanie w naszej szkole. Podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Tag img 16.09.2023, 18:55

Czytaliśmy barwne opisy przyrody, fragmenty pokazujące codzienne życie Bohatyrowiczów i Korczyńskich oraz awanturę o zepsucie żniwiarki – wszystko oczywiście z „Nad Niemnem” lektury wybranej w tym roku w ramach „Narodowego Czytania”.

narodowe czytanie 2023

Jak przystało na bohaterów z XIX wieku, bo w takie czasy przenosi nas Eliza Orzeszkowa autorka „Nad Niemnem”, każdy z czytających zaopatrzony był w kapelusz, który stawał się jego atrybutem w chwili, gdy odczytywał wybrany fragment książki.

Dzięki lekturze przenieśliśmy się na moment na polską wieś 25 lat pod upadku Powstania Styczniowego, gdzie pośród pełni lata rozgrywa się akcja książki. Była to dobra okazja, by nie tylko poznać tę opowieść, ale i nieco przyjrzeć się autorce, czyli Elizie Orzeszkowej.

„Narodowe czytanie” to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012. Od tego czasu, każdego roku, wybierana jest lektura związana z jakąś ważną rocznicą w historii Polski. Inspiracją do tegorocznego „Narodowego czytania” jest 160 rocznica Powstania Styczniowego, które jest tłem powieści.

Fragmenty „Nad Niemnem” odczytali:

• Dyrektor szkoły pani dyrektor Kinga Ostrowska
  • Nauczyciel bibliotekarz pani Agnieszka Gieroba
  • Nauczyciel wychowania fizycznego pan Bartłomiej Żuraw
  • Uczniowie: Martyna Teleon, Karolina Mrozowicz, Roksana Listos, Vyshnevskyi Vladislav

autor: A. Gieroba

Poniżej zamieszczono podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy za udział w "Narodowym Czytaniu".

Podziękowanie od Prezydenta