Mali badacze - magiczne balony - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Tag img 01.03.2024, 18:49

Mali badacze - magiczne balony

Uczniowie klasy 3b wykonali zadanie z projektu "Luźnie lekcje z naukowcami" - tym razem uczniom została przybliżona postać Thomasa Edisona.

Wyniki doświadczenia

Oglądnęliśmy film na temat działania żarówki oraz zapoznaliśmy się z krótką prezentacją dotyczącą życia tego odkrywcy. Thomas Edison to amerykański wynalazca i samouk, który opracował różne patenty i wynalazł takie, jak żarówka elektryczna. Zasłynął jako jeden z największych wynalazców w dziejach ludzkości. Patenty amerykańskiego odkrywcy były liczone w tysiącach i przybliżyły nas o kilka kroków do współczesnego świata, jaki znamy.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak można nadmuchać balon wykorzystując w tym celu ocet i sodę.

Najpierw do butelki wlaliśmy ocet, a do balona wsypaliśmy sodę. Potem założyliśmy balon na butelkę, przesypaliśmy zawartość sody z balona do butelki z octem i obserwowaliśmy, co się zdarzy. Po wymieszaniu składników nastąpiła reakcja chemiczna, w wyniku której wydzielił się gaz (dwutlenek węgla), który wypełnił nasz balon. To były bardzo ciekawe i interesujące doświadczenie. Dzieci były pod dużym wrażeniem .

autor: Barbara Oskroba