Luźne lekcje z naukowcami- eksperyment wulkan - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Tag img 21.03.2024, 21:44

Luźne lekcje z naukowcami- eksperyment wulkan

Uczniowie ze świetlicy szkolnej poznali ważną postać dla światowej nauki, jest nią Alfred Bernhard Nobel.

Portret Alfreda Nobla

Urodził się w Sztokholmie w zamożnej rodzinie przemysłowej. Studiował chemię i fizykę. W ciągu swojego życia opatentował ponad 350 wynalazków, z których najsłynniejszym jest dynamit.

Ten wysoce skuteczny materiał wybuchowy był podstawą jego ogromnego sukcesu i fortuny. Na zajęciach postanowiliśmy razem z uczniami sprawdzić, w jaki sposób dochodzi do wybuchu wulkanu. Do przeprowadzenia tego doświadczenia potrzebne były: soda oczyszczona, woda, ocet, płyn do mycia naczyń i barwniki. Do wody mali chemicy wlali ocet, barwniki oraz dosypali sody, co wywołało “wybuch wulkanu”.

Celem zajęć jest budowanie wśród dzieci świadomości postępu naukowego i technicznego, rozwijanie wyobraźni, kształcenie umiejętności manualnych oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków. Kreatywne dzieci czekają na kolejne przygody!

autor: Barbara Oskroba