SP 20 bierze udział w Konkursie Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Tag img 24.02.2024, 15:46

SP 20 bierze udział w Konkursie Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny"

Komenda Miejska Policji w Lublinie w ramach programu informacyjno – edukacyjnego pn. „Jestem Bezpieczny” organizuje po raz kolejny konkurs wiedzy prewencyjnej. Powyższe przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych z Lublina, Bełżyc, Bychawy i Niemiec.

Szkoła Podstawowa nr 20 - bierze udział w konkursie.

Celami konkursu są:

Cel główny:

• upowszechnienie wiedzy o różnorodnych zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu i nabycie przez nich umiejętności ich unikania, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
  • zapobieganie przestępczości i demoralizacji nieletnich.

Cele szczegółowe:

• rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw,
  • zapoznanie dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia,
  • kształtowanie pozytywnych postaw wobec poszanowania prawa i zasad bezpieczeństwa,
  • kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji,
  • wzmocnienie czynników promujących zdrowy styl życia,
  • wzmocnienie, wspomaganie i rozwijanie czynników chroniących przed pojawieniem się zachowań ryzykownych.

Lublin 2024 rok

Zakres tematyczny konkursu wiedzy prewencyjnej „JESTEM BEZPIECZNY”

• Zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa (w domu, w szkole, w drodze do/ze szkoły, podczas prac polowych, podczas wypoczynku i zabawy, podczas ferii zimowych oraz wakacji, zagrożenia związane z prądem, ogniem i gazem.
  • Problematyka uzależnień, przemocy i agresji rówieśniczej (podstawowe pojęcia dotyczące problematyki przemocy, uzależnień, wpływ substancji psychoaktywnych na organizm człowieka, placówki pomocowe, obowiązujące przepisy prawne).
  • Podstawowe informacje dotyczące działania służb powołanych na rzecz bezpieczeństwa, ratowania życia, zdrowia, mienia (telefony alarmowe, zakres działalności).
  • Elementarna wiedza z zakresu prawa (podstawowe zasady postępowania w sprawach nieletnich, podstawowe pojęcia dotyczące problematyki małoletnich/nieletnich w świetle prawa karnego, wykroczeń, rodzinnego i opiekuńczego oraz ruchu drogowego.
  • Podstawowe zasady z zakresu ruchu drogowego (zasady poruszania się pieszo i rowerem, najważniejsze znaki drogowe, sygnalizacja, odblaski oraz znajomość innych ważnych znaków (np. zakaz kąpieli, substancja niebezpieczna).
  • Zasady udzielania pomocy przedmedycznej - algorytm postępowania w przypadku najczęściej doznawanych urazów/zdarzeń.
  • Podstawowa wiedza z zakresu cyberprzemocy, stalkingu (terminologia, odpowiedzialność prawna).