Narodowe czytanie w naszej szkole

Czytaliśmy barwne opisy przyrody, fragmenty pokazujące codzienne życie Bohatyrowiczów i Korczyńskich oraz awanturę o zepsucie żniwiarki – wszystko oczywiście z „Nad Niemnem” lektury wybranej w tym roku w ramach „Narodowego Czytania”.

Jak przystało na bohaterów z XIX wieku, bo w takie czasy przenosi nas Eliza Orzeszkowa autorka „Nad Niemnem”, każdy z czytających zaopatrzony był w kapelusz, który stawał się jego atrybutem w chwili, gdy odczytywał wybrany fragment książki.

Dzięki lekturze przenieśliśmy się na moment na polską wieś 25 lat pod upadku Powstania Styczniowego, gdzie pośród pełni lata rozgrywa się akcja książki. Była to dobra okazja, by nie tylko poznać tę opowieść, ale i nieco przyjrzeć się autorce, czyli Elizie Orzeszkowej.

„Narodowe czytanie” to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012. Od tego czasu, każdego roku, wybierana jest lektura związana z jakąś ważną rocznicą w historii Polski. Inspiracją do tegorocznego „Narodowego czytania” jest 160 rocznica Powstania Styczniowego, które jest tłem powieści.

Fragmenty „Nad Niemnem” odczytali:

Dyrektor szkoły pani dyrektor Kinga Ostrowska

Nauczyciel bibliotekarz pani Agnieszka Gieroba

Nauczyciel wychowania fizycznego pan Bartłomiej Żuraw

Uczniowie: Martyna Teleon, Karolina Mrozowicz, Roksana Listos, Vyshnevskyi Vladislav

FOTOGALERIA Z WYDARZENIA

autor: p. A.Gieroba