Czytelnicze do widzenia! – relacja z akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca 2023 roku nasza szkoła, którą reprezentowała klasa 3A pod opieką Pani Jolanty Szydłowskiej, Pani Maryny Chuievy oraz Pani Moniki Durskiej-Sasik, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jako jedna z 3626 zadeklarowanych instytucji.

Celem akcji była budowa pozytywnego wizerunku czytania. Według jej organizatorów „ kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które wychowują czytelnika.(…) Książki to nie tylko lektury i pozycje poważne, o wysokim progu wejścia, lecz również te rozrywkowe, niewymagające wysiłku”.

Istotnym aspektem akcji był wybór miejsca do spotkania na wspólne czytanie, które w założeniu również miało się kojarzyć z przyjemnością, relaksem i odpoczynkiem. Dla naszej szkoły ten wybór okazał się oczywisty, jako że nieopodal naszej placówki znajduje sie Park Ludowy. Wyposażeni w koce, przekąski, dobre humory i oczywiście ulubione książki zasiedliśmy w bujnej trawie, by rozkoszować się słoneczna pogodą i fragmentami czytanych historii. Wśród wybranych przez uczniów tytułów znalazły się baśnie Andersena: „Brzydkie kaczątko” i „Calineczka”, „Mali wredni wikingowie” Francesci Simon, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, bajka „O chłopcu i jego psie”, „Nowe przygody Mikołajka” Rene Goscinnego, „Baśń o dębowym sercu” Artura Jasińskiego, historia na podstawie filmowej bajki Disney’a „Raya  ostatni smok”, opowieść z serii „Lego city”, wiersze Juliana Tuwima, powieść grozy „Dom na wyrębach” Stefana Dardy oraz zbiór prozy dla nastolatków „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Jedynie ograniczenie czasowe sprawiło, że musieliśmy wracać do szkoły, bowiem chęć do czytania okazała się ogromna.

Ostatnie czytelnicze do widzenia w tym roku szkolnym miało bardzo przyjemny charakter i jest dla mnie osobiście okazją do pożegnania się za pośrednictwem bloga i strony internetowej szkoły ze wszystkimi uczniami. Życzę Wam kolejnych przyjemnych spotkań z książką, ciekawych podróży czytelniczych i niepoddawania się modzie na „nieczytanie”.

Tekst i zdjęcia: Monika Durska

FOTOGALERIA