XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

8 maja 2023 roku obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, natomiast na czas od 8 do 15 maja przypada Tydzień Bibliotek, podczas którego bibliotekarze organizują zajęcia w ramach tego ważnego dla nas święta. Plakat do tegorocznej edycji to efekt konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W naszej szkolnej bibliotece obchodziliśmy ten tydzień z klasami 1A, 2A i 2B.

Czytanie ma nie tylko charakter edukacyjny, często bywa przyjemnością, zwłaszcza jeśli zabawnej opowieści towarzyszą piękne ilustracje. Na walor estetyczny i radość płynącą z czytania chciałam zwrócić uwagę, prezentując uczniom książkę „Grzyby i król” autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorów Bohdana Butenki. Reakcje młodych czytelników zaśmiewających się z historii o żądnym obfitego grzybobrania groźnym królu oraz dreszcz emocji towarzyszący dzieciom podczas szukania schowanych w bibliotece muchomorów i borowików to emocje, które towarzyszyły podczas tegorocznych obchodów bibliotecznego święta. Element edukacyjny także zaistniał w postaci pytań znajdujących się na drugiej stronie poukrywanych kolorowanek z grzybkami, a skoncentrowanych wokół motywu czytania, biblioteki i książki. Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat ulubionych bohaterów literackich, zalet czytania, czy wyobrażeń na temat pracy bibliotekarza.

Ponownie spójrz na plakat tegorocznego Tygodnia Biblioteki i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie mam z nim skojarzenia?

Tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik