Śledztwo naukowe – zajęcia czytelnicze dla klas trzecich

Na naukę zawsze jest dobry czas. A na czytanie książek popularyzujących naukę tym bardziej. 15 i 17 marca 2023 r. uczniowie klasy 3A i 3B mieli okazję przeczytać i wysłuchać fragmentów książki Victora Escandella „Zagadki detektywistyczne. Nauka. Rusz głową i znajdź rozwiązania 25 zagadek naukowych.”

Na wstępie uczniowie zapoznali się z nazwami różnych dyscyplinnaukowych. Jak sugeruje tytuł wykorzystanej podczas zajęć książki, dzieci miały okazję zabawić się w detektywów, prowadząc w grupach śledztwa dotyczące: fizyki, geografii, biologii i chemii. W ramach zespołowych dochodzeń, uczestnicy dowiedzieli się nieco więcej o zmianie czasu, poznali wartość temperatury ciała zdrowego człowieka, dowiedzieli się, że prędkość dźwięku szybciej rozchodzi się w ziemi niż w powietrzu oraz doszli do wniosku, że glob ziemski można podzielić na dwie półkule.

Najbardziej fascynującą częścią zajęć okazały się eksperymenty. Przy wykorzystaniu balona, kawałka materiału oraz cynamonu zmieszanego z oregano uczniowie doświadczyli, że lżejsze cząsteczki można oddzielić od cięższych. Emocjonujące było również rozszyfrowywanie przy pomocy latarki słów napisanych na kartce papieru sokiem z cytryny. Sformułowania: elektryczność statyczna i atrament sympatyczny nie są już obcymi pojęciami dla trzecioklasistów.

Podsumowaniem naukowych zajęć czytelniczych była projekcja kilku krótkich filmów o wpływie pokarmu na ciało, działaniu mózgu oraz podziale świata, stworzonych przez popularyzatora wiedzy, fizyka i dziennikarza naukowego Tomasza Rożka. Trzy książki wspomnianego autora mamy również w zbiorach naszej szkolnej bibliotece. Zatem zapraszam wszystkich uczniów do sięgania po literaturę popularnonaukową.

FOTOGALERIA Z WYDARZENIA

Przygotowanie zajęć, tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik