Historia i sztuka  animacji – zajęcia biblioteczne w filii nr 5 MBP

13 kwietnia 2023 roku klasa  6B pod opieką Pani Katarzyny Markowskiej i Pani Moniki Durskiej-Sasik wybrała się na zajęcia biblioteczne zorganizowane przez Panią Zuzannę Kaczorowską w filii nr 5 MBP nieopodal naszej szkoły.

Spotkanie zostało zapoczątkowane rozmową o pojawiających się w człowieku silnych emocjach oraz czytaniem i próbą interpretacji poezji jednej z tegorocznych patronek Wisławy Szymborskiej. Po lekturze wierszy „Terrorysta, on patrzy” i „Nienawiść” uczniowie zastanawiali się nad siłą tytułowego uczucia wywołującego konflikty, wojny i cierpienie.

Druga część spotkania pozornie bardziej rozrywkowa, ale z dużym przesłaniem edukacyjnym, dotyczyła historii animacji. Szóstoklasiści mieli okazję obejrzeć pierwsze, powstałe na początku XX wieku czarno-białe filmy animowane, kolorowe amerykańskie kreskówki dla dzieci z lat 40-tych, „Tomma i Jerry’ego”, filmy ze szkoły radzieckiej z lat 70-tych oraz polskie animacje, w tym znanego wszystkim „Reksia”. Rozpiętość sztuki animacji jest szeroka: począwszy od filmów powstałych w celach rozrywkowych (znane wszystkim kreskówki Disney’a)  po niszowe  animacje tworzone przy użyciu farb olejnych, akwareli czy wycinanych modeli. Uczniowie dostrzegli różnice w sposobie tworzenia „ruchomych obrazków” oraz dowiedzieli się, jak dużo pracy stoi za wykonaniem każdej z klatek oraz montażem kilkuminutowej animacji.

 Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik