Typografia tekstu – zajęcia biblioteczne w filii nr 5 MBP

Już po raz czwarty Pani Zuzanna Kaczorowska z filii nr 5 MBP gościła uczniów naszej szkoły, którzy pod opieką Pani Agnieszki Borzemskiej-Gospodarek i Pani Moniki Durskiej-Sasik wybrali się do biblioteki przy ul. Krochmalnej 5.

Skąd się wziął przecinek i kropka? Czy od zawsze pisano małymi i dużymi literami? Od kiedy zaczęto stosować odstępy między wyrazami? Czy istnieją teksty pisane od prawej do lewej strony? W jaki sposób zaznaczano akapity w rękopisach? Tym razem uczniowie klasy 5A mieli okazję wysłuchać ciekawej prezentacji stanowiącej odpowiedzi na powyższe pytania.

Bardzo angażująca okazała się część warsztatowa polegająca na wstawianiu w ciąg tekstu znaków przestankowych oraz zaznaczaniu odstępów między wyrazami. Pewną trudność sprawiało uczniom odczytanie takich tekstów, co również wskazuje na wagę poprawnego pisania i jego wpływu na umiejętność czytania ze zrozumieniem. Za to ćwiczenia z szyfrowania nie sprawiły uczniom kłopotu.

W trakcie spotkania obejrzeliśmy również dwie krótkometrażowe animacje. Jedna z nich będąca metaforą odwiecznego biegu natury, przejścia zimy w wiosnę, odradzania się tego, co nowe i pożegnania tego, co stare doskonale oddała pogodową aurę przedwiośnia, która towarzyszyła nam podczas wyjścia.

Serdecznie dziękujemy za kolejne mądre i angażujące uczniów spotkanie.

Tekst: Monika Durska-Sasik