Czytanie na zawołanie – Basia i telefon

Co zrobić, aby dzieci chętniej sięgały po książki? Zacząć im czytać na głos. Niektórym na głos czytają rodzice, część uczniów z pewnością lubi audiobooki. Do kontaktu z literaturą zachęcają również programy dla dzieci „Zwierzaki Czytaki” czy „Czytanie przed spaniem”.

Zajęcia czytelnicze odbywają się w naszej bibliotece bardzo często, ale nie zawadzi jeszcze częściej wychodzić do uczniów z ciekawą propozycją książki. Stąd pomysł głośnego czytania,

W lutym uczniowie klas: 1A, 2A, 2B, 3A i 3B mieli spotkanie ze znaną niektórym bohaterką Basią poprzez słuchanie opowiadania „Basia i telefon”  Zofii Staneckiej oraz oglądanie pięknych ilustracji Marianny Oklejak. Po lekturze z niemal każdą klasą rozmawialiśmy na temat różnych sposobów używania telefonu komórkowego. Okazuje się, że ten niewielki przedmiot zastąpił nam tyle z minionego świata, że właściwie jesteśmy do niego na stale przywiązani. Ćwicząc wyobraźnię uczniowie poddawali pomysły radzenia sobie bez telefonu. Ten przeszły czas, który większość nauczycieli pamięta z dzieciństwa i dorosłości wydał się nagle dzieciom niezwykle atrakcyjny. Zabawy z psem, spacer z rodziną, wspólne granie w gry planszowe, czytanie książek, pisanie listów czy rozmowa w cztery oczy są sposobem na pogłębianie więzi z samym sobą i najbliższymi. A jak słusznie zauważyła jedna z uczennic: „Telefon nie jest najważniejszy, najważniejsze są relacje z rodziną.” Świata nie zmienimy, ale może dzięki mądrości zawartej w książkach część z nas następnym razem zamiast telefonu wybierze dobrą literaturę, albo spotkanie z drugim człowiekiem.

Przygotowanie zajęć, tekst, zdjęcia: Monika Durska-Sasik