Zajęcia o tradycjach i zwyczajach adwentowych w filii nr 5 MBP

1 grudnia 2022 r. w pierwszy dzień adwentu klasa 5B wybrała się wraz z Panią Sylwią Słupną i Moniką Durską-Sasik do filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej położonej niedaleko naszej szkoły.

Tym razem Pani Zuzanna Kaczorowska mówiła uczniom o tradycjach i zwyczajach przedświątecznych. Przypomniała najważniejsze daty w kalendarzu adwentowym. Opowiedziała m.in. o symbolach tego czasu jakimi są: wieniec, lampion i świeca roratnia, a także o dniach związanych z takimi świętymi jak Św. Łucja, Św. Jan Chrzciciel czy Św. Mikołaj.  Najwięcej zainteresowania wśród uczniów wzbudziła ostatnia postać związana z dniem 6 grudnia. Okazuje się, że w różnych krajach, tym który obdarowuje dzieci prezentami nie musi być biskup w mitrze i stroju biskupim. We Włoszech jest nią dobra wiedźma Befana rozdająca dzieciom słodycze, w Holandii i Belgii Święty Mikołaj, który przypływa z Hiszpanii łodzią, a w krajach niemieckojęzycznych obok Mikołaja pojawia się Krampus – postać uosabiająca diabła, która smaga niegrzeczne dzieci rózgą.

Po ciekawej prezentacji Pani Zuzanna zadbała o ożywioną atmosferę, proponując uczniom zabawę w szukanie śnieżynek po całym budynku biblioteki. Dużo emocji wzbudziło także zadanie polegające na rozszyfrowywaniu słów.

Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Serdecznie dziękujemy.

Tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik