Oczytana klasa

Jaką książkę ostatnio przeczytałaś/przeczytałeś?  Dlaczego lubicie bądź nie lubicie czytać książki? Czy czytanie jest popularne? Co zrobić, aby uczynić czytanie bardziej powszechnym? Na te pytania próbowali odpowiadać uczniowie klasy 4A na zajęciach bibliotecznych na temat: Oczytana klasa.

Okazuje się, że młodzież czyta różne książki: część z konieczności „Janko Muzykanta” Henryka Sienkiewicza, a po inne sięga dla przyjemności. Wśród lektur najbardziej przypadła wszystkim do gustu „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Kilka dziewcząt bardzo lubi literaturę przygodową, w której występuje bohater zwierzęcy tak jak w książce „Wilczerka” Katherine Rundell czy „Zaopiekuj się mną. Niedźwiadek polarny” Holly Webb, a część chłopców ceni sobie powieści fantastyczne takie jak „Hobbit czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena czy „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis’a. Z kolei  inna grupa dzieci woli bardziej filozoficzne teksty w stylu „Małego księcia” Antoine de Saint Éxupery’ego i „Piaskowego wilka” Åsy Lind.

Uczniowie uznali, że czytanie jest popularne, bowiem towarzyszy nam wszędzie: na ulicy, w telewizji, na billboardach reklamowych, gdy czytamy umowę lub przeglądamy gazetę. Nie sposób uniknąć czytania zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej, a tym bardziej w mediach. Literatura nie jest jednak tak popularna, jak na to zasługuje.

Aby zmotywować nieprzekonanych do sięgnięcia po książkę, młodzież stworzyła niewielkie plakaty mające zachęcić innych do wypożyczenia wybranego tytułu. Ponadto postanowiliśmy wykonać zdjęcia portretowe z książkami lubianymi przez uczniów. Zatem oglądajcie i czytajcie!

Tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik