Wizyta w Bibliotece na Poziomie

W środowy poranek 23 listopada klasa 2A zebrała się przed szkołą, by pojechać pod opieką Pani Beaty Gutowskiej-Dębskiej i Moniki Durskiej-Sasik do filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej znanej również pod nazwą Biblioteki na Poziomie. Ta nowoczesna placówka usytuowana na przedmieściach miasta zachwyca wewnętrzną architekturą z elementami drewna i szkła, a zwłaszcza zaskakującą antresolą pełniącą funkcję strefy relaksu oraz miejsca na warsztaty komputerowe dla seniorów. Wyzwaniem dla niektórych (zwłaszcza nauczycieli:) okazało się przejście po przeszklonej podłodze antresoli. Ponadto w przestrzeni biblioteki jest wydzielone przytulne miejsce dla najmłodszych czytelników z miękkimi siedziskami pod ogromnym regałem z literaturą popularnonaukową dla dzieci, gdzie można poczuć się jak w dziupli oraz z ogromnym dywanem zachęcającym do czytania siedząc po turecku i korzystania z szerokiej oferty gier planszowych. Uczniowie obejrzeli także miejsce ze stanowiskami do odsłuchu muzyki i audiobooków oraz przespacerowali się między regałami dla dorosłych czytelników.

Zajęcia poprowadziła Pani Urszula, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób pokazała jak zorganizowana jest biblioteka. Dzieci zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece, a także poznały wybrane działy księgozbioru, by następnie samodzielnie odłożyć książkę na odpowiednią półkę. Po pokazie krótkiego filmu na temat tego, jak powstaje książka, uczniowie zasiedli przy stolikach, by stać się zarówno autorami, ilustratorami, jak i redaktorami książeczki według własnego pomysłu.

Biblioteka na Poziomie zawdzięcza swoją nazwę nie tylko dzięki architekturze, ale przede wszystkim dzięki działaniom warsztatowym, wystawom, spotkaniom autorskim, koncertom i zajęciom z najmłodszymi czytelnikami, a przede wszystkim dzięki miłej i swobodnej atmosferze. Po wizycie w filii nr 40 MBP w Lublinie uczniowie klasy 2A z pewnością będą kojarzyli bibliotekę z przyjaznym i pełnym atrakcji miejscem.

Zainteresowanych odsyłam do strony facebookowej biblioteki: https://pl-pl.facebook.com/bibliotekanapoziomie/, na której znalazł się post ze zdjęciami z naszej wizyty.

Tekst: Monika Durska-Sasik

FOTOGALERIA Z WYDARZENIA