Czytanie daje siłę  – obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii w bibliotece szkolnej

Od 14 do 21 listopada obchodzony jest w tym roku Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii. Biblioteka naszej szkoły nie mogła pominąć tak ważnych dni zwłaszcza, że mottem w roku szkolnym 2022/20223 w naszej placówce jest hasło „Biblioteka – lecznica duszy”.

Biblioterapia jako jedna z form arteterapii wykorzystuje moc literatury po to, by pomóc każdemu w sytuacjach stresowych, poczuciu osamotnienia czy braku wiary w siebie. Odpowiednio dobrana książka pomaga w rozwiązywaniu problemów osobistych, wpływa na postawę samoakceptacji, pozwala lepiej poznać samego siebie. Biblioterapia daje szansę na zajrzenie wewnątrz siebie, poznanie własnych stanów emocjonalnych oraz zrozumienie różnych postaw i wartości.

W ramach obchodów tego wyjątkowego tygodnia w klasie 3B, 4A  i 5A odbyły się zajęcia „Mądrość mieszka w nas, musimy tylko z nią rozmawiać” na podstawie scenariusza polecanego przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Uczniowie doskonale rozszyfrowali pojęcie biblioterapii nazywając je „leczeniem książką” oraz zapoznali się z różnymi tytułami z działu z literaturą psychologiczną dla dzieci i młodzieży, jak i z literaturą piękną.

Temat zajęć okazał się wyzwaniem. Większość utożsamia mądrość z wiedzą, znajomością języków obcych czy uzdolnieniami matematycznymi, a przecież mądrość to również doświadczenie, nasze przeżycia i rozwaga w trakcie podejmowania różnych decyzji. Bajka Ezopa „Lisica i kozioł” pozwoliła uczniom zrozumieć, że mądry człowiek to taki, który przewiduje konsekwencje swoich czynów.

Ponadto uczniowie otrzymali zakładki do książek z hasłem tegorocznych obchodów – Czytanie daje siłę.

Przygotowanie i prowadzenie: Monika Durska-Sasik