ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA

To polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ustanowione w 1919r. i ponownie w 1990 r. Nie byłoby tego święta, gdyby nie Ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r.uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.


KONSTYTUCJA 3 MAJA
była pierwszą w Europie i drugą po Stanach Zjednoczonych
ustawą zasadniczą, która regulowała życie polityczne

i społeczne w I Rzeczypospolitej.

W dniu 6 maja 2022r. w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas: Va i Vb wraz z wychowawcami przygotowali montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków. W tej uroczystości także uczestniczyli nowo przybyli uczniowie do naszej Szkoły z objętej wojną Ukrainy. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły. Również wspaniała okazja, by uzmysłowić rolę takich słów jak Ojczyzna, wolność, równość i demokracja.


autor: p. Katarzyna Markowska