Jak uczniowie z klasy 3a zostali (prawie) strażakami?

W dniu 18.05.2022r,  klasa III „a” pod opieką p. Hanny Rutkowskiej i p. Małgorzaty Knopik udała się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przy ulicy Szczerbowskiego 6.

FOTOGALERIA

Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków,  a także kształtowanie u dzieci szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczne, ale niezwykle potrzebne dla społeczeństwa zawody. Już samo wejście do budynku wzbudziło u dzieci zaciekawienie. Dzięki życzliwości strażaków, uczniowie mogli z bliska obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas akcji. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów strażackich.

Prowadzący spotkanie strażak z wielką pasją opowiadał o swojej profesji. Uczniowie mogli zobaczyć, jak należy zachować się podczas włączenia syreny alarmowej i obserwować zjazd ekipy z ześlizgu („rura” zainstalowana w remizie). To dopiero były emocje!

Przy okazji klasie III „a” udało się w praktyce nawiązać do omawianej lektury autorstwa Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”. Świat literatury i rzeczywistość wzajemnie przenikały się. I o to właśnie chodzi w projekcie „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, w ramach którego zorganizowana została ta wycieczka.

Autorki: Hanna Rutkowska i Małgorzata Knopik