Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto przypada w rocznicę urodzin duńskiego pisarza, znanego chyba wszystkim dzieciom – Hansa Christiana Andersena.  W ramach obchodów tego wyjątkowego dla każdej biblioteki oraz każdego czytelnika dnia, uczniowie klasy 1A mieli okazję wysłuchać tekstu opracowanego przez Grzegorza Kasdepke na podstawie baśni Andersena „Calineczka”.  Chętni uczniowie wykonali piękne prace ilustrujące uroczą, tytułową  bohaterkę baśni opowiadającej o tym, że dobro przez nas czynione, zawsze do nas wraca. Do powyższych ilustracji dołączyłam również pracę uczennicy z klasy 3A, która sportretowała swojego ulubionego bohatera książkowego Dr Dolittle. Wszystkie ilustracje można oglądać na niewielkiej wystawce w bibliotece lub podziwiać w internetowej galerii na blogu i stronie naszej szkoły.

Od 4 do 8 kwietnia 2022 r. z okazji czytelniczego święta wpisywaliście na karteczkach  tytuły Waszych ulubionych książek. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • W klasach drugich ulubioną książką okazała się pozycja z serii „Star Wars”, na którą zagłosowało 2 uczniów. Pozostali wybrali bardzo różne książki, co świadczy o indywidualnym podejściu do czytelnictwa.
  • W klasach trzecich po 4 głosy zostały oddane  aż  na trzy książki: „Akademię pana Kleksa”, „Doktora Dolittle i jego zwierzęta” oraz „Piaskowego wilka”. Drugie miejsce zajęły lektury: „O psie, który jeździł koleją” oraz „Asiunia”, zdobywając po 2 głosy.
  • W klasach czwartych miejsce pierwsze zajął „Harry Potter” zyskując aż 8 głosów, drugie miejsce „Hobbit” z 4 głosami i trzecie miejsce książki z serii „Zaopiekuj się mną” wybrane przez  2 uczniów.
  • W klasach piątych na podium uplasował się również „Harry Potter” z 10 głosami, zaś na książkę o „Christiano Ronaldo”, która znalazła się na drugim  miejscu, zagłosowało 3 uczniów.

Po przeanalizowaniu wyników głosowania można wyciągnąć następujący wniosek: Zdecydowanie lubicie czytać literaturę fantastyczną, ale nie stronicie też od lektur, które często są dla Was  równie atrakcyjne, jak książki spoza kanonu.

Przygotowanie: Monika Durska-Sasik