Dlaczego…? Ćwiczenia z myślenia

Dlaczego…? Ćwiczenia z myślenia.

Dziecięcy świat pełen jest pytań, poznawania, doświadczania. Przeważnie w dzieciństwie to co nowe ciekawi, zaskakuje, zachwyca, cieszy, czasem przeraża. W wewnętrznym świecie Karusi – bohaterki opowiadań cenionej, szwedzkiej pisarki, to co niezrozumiałe staje się jasne dzięki rozmowom z wyobrażonym zwierzęcym przewodnikiem.  Jest nim tytułowy „Piaskowy wilk”, który  został wyróżniony przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, a także wpisany w bieżącym roku szkolnym na listę lektur w klasach 1-3.

Uczniowie klasy 3A i 3B mieli okazję wysłuchać dwóch opowiadań napisanych przez Ásę Lind w ramach zajęć czytelniczo-plastycznych, które odbyły się w bibliotece 29 i 30 marca 2022 r. W ramach ćwiczeń fizycznych sprzyjających myśleniu dzieci rysowały znaki pytania w powietrzu, wykorzystując do tego różne części ciała. Uczniowie poznali także różne zaimki pytające, w tym ten najważniejszy, od którego zaczynały się wszystkie pytania, jakie zadawali sobie w parach: Dlaczego wyginęły dinozaury? Dlaczego zwierzęta są na świecie? Dlaczego Igor lubi komputery? Dlaczego lubisz lody? Po co jest książka? Dlaczego człowiek żyje? Dlaczego Rosja jest zła?

Z zadanych pytań i udzielonych odpowiedzi powstały książki oraz okładki książek, które można zobaczyć na wystawie na jednej z tablic w naszej bibliotece. Niektórym tak spodobał się wymyślony przez Karusię bohater, że postanowiły go narysować. Jeśli będziecie chcieli w najbliższym czasie wypożyczyć „Piaskowego wilka”, spójrzcie na ilustracje z wystawy wykonane przez dzieci, a z pewnością odnajdziecie tę lekturę na bibliotecznym regale.

Przygotowanie i prowadzenie: Monika Durska-Sasik