Christiane Dorion „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki.” Trzecie warsztaty w ramach programu „Czytanie ma moc”

Lektura książki Christiane Dorion sprawi, że „poznasz zwierzęta-wynalazców, prawdziwe gwiazdy w swojej sztuce, które inspirują ludzi do wymyślania zdumiewających wynalazków i ułatwiają im rozwiązywanie przedziwnych problemów.”  Mam nadzieję, że po kolejnych warsztatach z cyklu „Czytanie ma moc”, które odbyły się 7 i 8 kwietnia 2022 r. z uczniami klasy 2A i 2B, zacytowane powyżej słowa Żaby ze wstępu książki spowodowały, że część uczniów biorących udział w zajęciach głowi się właśnie nad jakimiś pomysłem, który zrewolucjonizuje życie na naszej planecie. A jest o czym myśleć. W ramach warsztatów uczniowie dowiedzieli się, że ważka zainspirowała naukowców do stworzenia drona, a sześciokąt, z którego zbudowany jest plaster miodu stał się idealną figurą wykorzystywaną przez ludzi do budowy najrozmaitszych konstrukcji.

Ponadto po lekturze stron o zwierzętach, które są mistrzami budownictwa, uczniowie stworzyli domki dla zwierząt wykonanych z plasteliny. Domki zostały zrobione  z odpadków w postaci tkanin, folii, papieru, tworzyw sztucznych, gumek i innych niepotrzebnych rzeczy. Przed częścią plastyczną rozmawialiśmy o recyclingu i zachowaniach proekologicznych. Ale najwięcej emocji pojawiło się wśród uczniów w trakcie rozwiązywania quizu o segregowaniu śmieci. Dzieci wcielały się również w leśne zwierzęta i zastanawiały się, jakie odpadki mogłyby zostawić w swoich kontenerach. Dyskutowaliśmy także o możliwościach zwierząt, które człowiek do tej pory wykorzystał do usprawnienia życia na Ziemi. Po raz kolejny uczniowie rozwijali swoją kreatywność oraz umiejętność współpracy, czego efekty można zobaczyć w internetowej galerii.

Przygotowanie i prowadzenie: Monika Durska-Sasik