Książkowe babcie i książkowi dziadkowie

21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Z pewnością cieszycie się na wizytę u nich i macie już przygotowane laurki, słodkości czy drobne upominki. A może już ich odwiedziliście? Ale czy znacie jakieś babcie lub dziadków, którzy są bohaterami powieści, opowiadania lub wiersza? Jeśli tak, to świetnie. Jeśli nie, nic straconego. Postaram się opisać kilka pozycji książkowych, po które być może sięgnięcie.

Zatem najmłodszym polecam, znaną już z zajęć czytelniczych w szkolnej bibliotece, Basię. W opowiadaniu „Basia i zegarek” Zofii Staneckiej poznacie jej ukochanego dziadka Henryka. Przy okazji oswoicie się też z pojęciem czasu, który czasem płynie szybko, czasem wolno, ciągnie się lub dłuży, szybko biegnie, albo płynie. Być może to jest ten czas, kiedy powinniście sięgnąć po opowiadanie o nim. Nieco starszych, którzy świetnie radzą sobie z czytaniem, zachęcam do sięgnięcia po krótką powieść „Sklep z babciami” Dominiki Gałki.
Występują w niej nie jedna, a trzy babcie, a zarazem siostry prowadzące sklep z pasmanterią. Słyszeliście kiedyś pojęcie „przyszywanej babci”? Jeśli nie, po lekturze tej książki będziecie wiedzieć, o co chodzi.
Uczniom klas 4-8 mogę polecić powieść Marcina Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej”, w której „ciabcia” czyli daleka prababcia jest opiekunką i przewodniczką, która w odpowiedniej chwili wskaże drogę czy wyciągnie z tarapatów. Bardzo polecam też dwa tomy „Gorzkiej czekolady i innych opowiadań o ważnych sprawach”. Postać babci jest tu jedynie pretekstem. Pojawia się w opowiadaniu Barbary Kosmowskiej „Szacun i gorzka czekolada”, ale zachęcam do przeczytania wszystkich historii, z których każda traktuje o wartościach: szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, wolności, sprawiedliwości, samodyscyplinie, życzliwości,
mądrości, przyjaźni, optymizmie i pięknie. Autorami opowiadań są czołowi, współcześni pisarze literatury dla dzieci i młodzieży. Być może zechcecie przeczytać ją wspólnie z babcią lub dziadkiem?
Na koniec zachęcam do lektury wiersza Danuty Wawiłow „Babcia i pudel”. Chciałabym mieć taką „zakręconą” babcię, a Wy?

Tekst: Monika Durska-Sasik