Wiem, jak radzić sobie z gniewem

Wiem, jak radzić sobie z gniewem. Zajęcia czytelniczo-plastyczne na podstawie książki Dagmar Geisler „Jestem wściekły! Jak pokonać złość.”

8 i 9 listopada 2021r. w oddziale przedszkolnym oraz w bibliotece odbyły się zajęcia dla najmłodszych oraz dla uczniów klasy 1b na podstawie książki Dagmar Geisler „Jestem wściekły! Jak pokonać złość.”

Po lekturze, która „w przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym jest złość i jak sobie z nią radzić, nie szkodząc przy tym nikomu”, odbyliśmy intensywną dyskusję o sytuacjach, w których dotknął nas gniew. Dotyczyła ona także innych emocji: smutku, radości, wstydu i strachu, ale złość jako bohater główny dominował w naszej rozmowie.

Okazuje się, że sposobów na bezpieczne odreagowanie narastającej w nas agresji jest całkiem sporo. Można gniew wcisnąć w ziemię, zakopać w ogródku, wyładować się fizycznie na miękkich przedmiotach np. na fotelu lub poduszce lub wyobrazić go sobie jako strasznego potwora i przenieść na kartkę papieru. Narysowana złość nabiera kształtu, staje się postacią, którą można potem podrzeć na małe kawałeczki i przydeptać. Ostatni ze sposobów przedszkolaki i uczniowie wykorzystali do pozbycia się tego „trudnego” uczucia w ramach plastycznej części zajęć.

Odpowiednie dawanie ujścia emocjom dotyczy nas wszystkich, również dorosłych. Tej trudnej sztuki uczymy się przez całe życie. Istnieje wiele publikacji i artykułów na ten temat. Na zakończenie uczniowie otrzymali pasek kartki z adresem internetowym dla rodziców, pod którym dorośli mogą zaznajomić się z artykułem „Jak radzić sobie z przeżywaniem emocji przez dzieci”.

Przygotowanie i prowadzenie: Monika Durska-Sasik, nauczyciel bibliotekarz