Podróże palcem po mapie. Zajęcia na podstawie książki Michała Rusinka „Kefir w Kairze”.

5 listopada 2021 r. odbyły się pierwsze zajęcia
w ramach programu czytelniczego „Czytanie ma moc” z klasą 2B.

Dzięki pomysłowym ilustracjom oraz zabawnym i krótkim wierszom o różnych miastach z całego świata uczniowie rozpoczęli swoją czytelniczą podróż zarówno po książkach, jak i po mapie. Wspólnie zastanawialiśmy się nad kształtami, które przypominają nam kontynenty. Pomysły były przeróżne, począwszy od Ameryki Południowej przypominającej lody z gałkami o smaku gumy balonowej i jagody, poprzez wyspy w okolicach Australii przypominające skaczącego wilka, aż po groźnego smoka zaklętego w obrys Europy i Azji.

Oprócz kreatywności dzieci rozwijały też umiejętność współpracy, wyszukując w podanych wyrazach inne słowa i tworząc z nich działania matematyczne. Z dwóch odległych od siebie słów tworzyły wymyślony przez nich rysunek. Ponadto nadawały nowe znaczenia pozornie zwykłym przedmiotom.

Każdy szanujący się podróżnik musi posiadać paszport. Nasi uczniowie z klas drugich biorący udział w programie także. Dzieci otrzymały więc dokument uprawniający ich do poruszania się po literaturze. Narysowały w nim autoportret, wpisały swój przydomek oraz supermoce, które posiadają. Na koniec zajęć zostały do niego wklejone znaczki i naklejki potwierdzające wycieczkę do książki „Kefir w Kairze” oraz poświadczające zdobyte na zajęciach umiejętności.

Prowadzenie: Monika Durska-Sasik, nauczyciel bibliotekarz