Październik 2021 – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik 2021Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

20 i 21 października  w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla klasy 3a i 3b w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem baśni i legend z całego świata. Spotkanie składało się z trzech części: czytelniczej, przyrodniczej i plastycznej.

W pierwszej części zajęć umówiliśmy się na „zaczarowane” słuchanie  baśni „Słowik” w opracowaniu Grzegorza Kasdepke. Po wysłuchaniu tekstu i obejrzeniu ilustracji z książki, wspólnie omówiliśmy przebieg wydarzeń oraz rozmawialiśmy na temat różnych rodzajów sztuki i ich znaczenia w życiu człowieka. Dzieci opowiadały  o swoich odczuciach w czasie słuchania muzyki poważnej, oglądania sztuki teatralnej, filmu czy czytania książki. Dzieliły się swoimi przemyśleniami dotyczącymi kontaktu z przyrodą, słuchania śpiewu ptaków, czy obserwowania zmieniających się pór roku. Szeroko rozumiane piękno, doświadczane zarówno w kontakcie z naturą, jak i sztuką, okazuje się niezbędne  do pełnego odczuwania życia i składa się na nasze poczucie szczęścia.

W następnej przyrodniczej części spotkania uczniowie oglądali  pomysłowe  ilustracje przedstawiające ptaki  wykonane z różnych fragmentów tkanin, znajdujące się w książce dla dzieci „Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków. Pomocne w zapamiętaniu charakterystycznych cech ptaków okazały się także ryciny, grafiki i zdjęcia obecne w innych pozycjach popularnonaukowych ze zbiorów naszej biblioteki. Następnie dzieci przystąpiły do ostatniej, plastycznej części zajęć. Po wylosowaniu kartki z nazwą gatunku ptaka, uczniowie stworzyli prace przedstawiające zwierzęcych śpiewaków.

Wystawę wybranych rysunków będzie można oglądać w bibliotece szkolnej przez najbliższe tygodnie. Serdecznie zapraszam 🙂

FOTOGALERIA ZDJĘĆ

Monika Durska -Sasik