Drzewo naszym domem – zajęcia czytelniczo-plastyczne

30 września 2021 r. odbyło się w bibliotece szkolnej kreatywne spotkanie jesienne z uczniami klasy 1a, poprowadzone na podstawie książki-układanki Katarzyny Bajerowicz pt. „Drzewo”.


Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat przyrody. Wiedza dzieci dotycząca drzew i ich oddziaływania na człowieka i świat zwierząt okazała się bardzo duża. Uczniowie z chęcią opowiadali o tym, do czego potrzebne jest drzewo i czym może dla nas być. Padały przeróżne odpowiedzi. Jest domem dla zwierząt: wiewiórek, dzięciołów, sów, myszy, owadów. Służy jako materiał do budowy domów, czy tworzenia mebli. Może być wykorzystane jako opał w zimie. Ale przede wszystkim daje tlen i wpływa na dobry klimat na naszej planecie.
Po interesującej rozmowie i ułożeniu z uczniami układanki przedstawiającej dąb, przeczytałam dzieciom informacje z książki dotyczące mieszkańców zasiedlających drzewo. Dzięki lekturze pokazałam również sposoby tworzenia prac plastycznych przy wykorzystaniu kartek papieru, kredek świecowych i zebranych w parku lub w lesie liści. Następnie uczniowie zasiedli do stolików i stworzyli wspaniałe prace, wykorzystując zarówno skarby jesieni, jak i własną inwencję twórczą. Efekty zaangażowania plastycznego dzieci można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów serdecznie zapraszam 😀 .
Monika Durska-Sasik