„Bo piłka nożna to jedna z najważniejszych rzeczy na świecie”.

Rozmowa o uczuciach 🙁 🙂

7 października odbyła się  w bibliotece szkolnej lekcja czytelniczo-plastyczna z uczniami klasy 2A. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat zachowania.  Okazało się, że uczniowie świetnie orientują się w zasadach panujących w bibliotece, a bycie „grzecznym” rozumieją  jako kulturalne zachowanie, czyli nie przeszkadzanie innym, zwracanie się z szacunkiem do innych, dbanie o wypożyczone książki, zachowywanie spokoju.

Następnie przeczytałam opowiadanie  Zofii Staneckiej pt. „Basia i piłka nożna” oraz pokazałam przepiękne  ilustracje Marianny Oklejak. Po lekturze odbyła się pełna zaangażowania dyskusja na temat zachowania bohaterów. Rozmowa dotyczyła emocji i uczuć takich jak gniew, złość, wściekłość, wstyd, smutek, strach, radość, miłość, które pojawiły się między Basią i jej bratem Jankiem w wyniku nieporozumienia. Sami uczniowie także z chęcią dzielili się własnymi historiami o emocjach, jakie odczuwali w różnych przykrych, bądź wesołych dla nich sytuacjach.

Na zakończenie rozdałam dzieciom kolorowanki przedstawiające piłkę nożną i poprosiłam o pokolorowanie ich w takie barwy, które najlepiej oddadzą ich aktualne samopoczucie.

Żadne emocje nie są ani dobre, ani złe. Po prostu się pojawiają i stanowią reakcję na pojawiające się zdarzenia. Z satysfakcją zauważyłam, że większość dzieci była w bardzo dobrym nastroju 🙂
Podobne zajęcia odbyły się 11 października z uczniami klasy 1B.

autor: p. Monika Durska-Sasik