1 WRZEŚNIA 1939 R.

POCZĄTEK NAJWIĘKSZEJ TRAGEDII W DZIEJACH LUDZKOŚCI

82 LATA TEMU 1 WRZEŚNIA 1939 ROKU NIEMCY DOKONALI ZBROJNEJ AGRESJI NA POLSKĘ, ROZPOCZYNAJĄC TYM SAMYM II WOJNĘ ŚWIATOWĄ.

III Rzesza rozpoczęła przygotowania do uderzenia na Rzeczpospolitą po odrzuceniu przez nią niemieckich żądań terytorialnych (aneksja Wolnego Miasta Gdańska i zapewnienia korytarza eksterytorialnego przez Pomorze). W kwietniu 1939 r. ruszyły prace nad planem inwazji na Polskę. Nadano mu kryptonim Fall Weiss. Z końcem sierpnia 1939 r. Niemcy były gotowe do wojny.

Atak nastąpił 1 września w godzinach porannych. O 4.48 Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte. Pomimo wyraźnej przewagi liczebnej oddziałów niemieckich, polskim żołnierzom udało się bronić przez siedem dni. Walki trwały na całej szerokości granicy, na lądzie, wodzie i w powietrzu. Przewaga Niemców szybko doprowadziła do przełamanie głównej linii polskiego oporu.

Poza prowadzeniem działań wojennych Niemcy od samego początku agresji na Polskę dokonywali masowych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach. Tysiące ofiar pochłonęły również naloty na miasta, kolumny uciekinierów, jak również pacyfikacje wsi.

1 września 1939 r. rozpoczęła się wojna, która ogarnęła cały świat.

autor: p. A.Borzemska – Gospodarek