Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej polecają …

Konto bankowe, karta bankowa warto o tym pomyśleć już dziś! Przyszłość należy planować i mądrze zarządzać swoimi finansami.

Każdy z nas nastolatków  posiada jakieś oszczędności. Są to pieniądze, które otrzymujemy w formie prezentów przy okazji imienin, urodzin, gwiazdki od swoich najbliższych. Warto się zastanowić, co z nimi zrobić? Można tę gotówkę trzymać w śwince skarbonce czy w przysłowiowej skarpecie. Lecz takie przechowywanie złotówek niczego nas nie uczy, nie mamy precyzyjnej kontroli nad wpływami i wydatkami. A dzisiejsza, wysoka inflacja powoduje, że nasze oszczędności tracą na wartości. To tak jakby ktoś nam je podkradał. 

Są jednak sposoby by temu zaradzić. Jak to zrobić? Naprzeciw wychodzą instytucje finansowe czyli banki.
Banki stworzyły możliwości, bezpiecznego gromadzenia pieniędzy na specjalnie utworzonych rachunkach osobistych. Wygląda to tak, że gotówka wpłacana jest przez Klienta w Oddziale Banku a odpowiednia kwota jest zaksięgowana  (zapisywana) na jego rachunku. Inną formą przekazywania środków finansowych do banku jest ich przelew od pracodawcy bezpośrednio na rachunek klienta. Wówczas pieniądze „przechodzą” wirtualnie w formie zapisów na konta bankowe. Niektóre banki oferują również możliwość wpłacania gotówki w bankomatach nazywanych wpłatomatami.
Aby podjąć, przekazać lub zapłacić naszymi pieniędzmi ulokowanymi na rachunku bankowym, możemy użyć do tego plastikowej karty bankowej przy pomocy, której zapłacimy w sklepie. Mając kartę bankową możemy również podjąć gotówkę z bankomatu. Płatności dokonujemy również poprzez przelew środków z naszego rachunku bankowego na inny wskazany rachunek. Obecnie do realizacji płatności używamy także smartfonów wyposażonych w specjalne aplikacje. Możemy również płacić tzw. kodem blik – wówczas  karta bankowa jest nam nie potrzebna.

W Polsce istnieje kilka banków, które oferują założenie konta bankowego nieletnim. Kiedy należy to zrobić? odpowiedni wiek dziecka, to: 10 – 13 lat. Należy jednak wiedzieć, że małoletni nie może sam założyć takiego rachunku, gdyż nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Do jego otwarcia potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Warto wiedzieć, że rodzice mogą założyć konto dziecku młodszemu niż 13 lat, ale wówczas to konto jest „podpięte” do konta rodziców – funkcjonuje razem z kontem rodziców.

Jakie są zalety posiadania rachunku bankowego? Zastanów się sam nastolatku, porozmawiaj z rodzicami.
Podpowiedź masz w prezentacji: „Moje pierwsze konto”.

https://docs.google.com/presentation/d/1EJiUq4IdErMwR9Dn6i2SpagzxaYmP2V148lv_XBi7sc/edit#slide=id.gc7c2c1201d_0_46
Pamiętajcie świadomość finansowa jest ważna w życiu!
Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej