Najdłuższa noc w roku

Przesilenie zimowe oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie odchylona od Słońca. Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 21 lub 22 grudnia. To jednocześnie najkrótszy dzień oraz najdłuższa noc w roku. W tym czasie na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem letnim. Przesilenie zimowe oznacza, że rozpoczęła się astronomiczna zima.

Najkrótszy dzień w roku trwa nieco ponad siedem godzin. Najdłuższa noc w roku podczas przesilenia zimowego w Polsce będzie trwała najdłużej w wysuniętym najbardziej na północ krańcu Polski, czyli w rejonie Jastrzębiej Góry. W najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski noc będzie o przeszło godzinę krótsza. Przykładowo we Władysławowie najkrótszy dzień w roku będzie trwał około 7 godzin i 15 minut, a w Ustrzykach Dolnych długość dnia będzie wynosiła ok. 8 godz. 10 min.

Zachód Słońca w Lublinie nastąpił 21 grudnia o godzinie 15:24. Słońce wzeszło 22 grudnia o godzinie 07:32. Była to najdłuższa noc w roku. Dzień trwał tylko ok. 7 godzin 50 min. Od tego momentu dzień zacznie się robić coraz dłuższy.

B. Surtel