4 października – Światowy Dzień Zwierząt

https://www.facebook.com/psygarnij/photos/a.273792425982394/3011491175545825/

Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie
4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony.

W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Niejednokrotnie społeczność naszej Szkoły organizowała i organizuje zbiórkę karmy dla zwierząt z lubelskiego schroniska.
Na lekcjach przyrody  rozmawiamy o zwierzętach, o tym jak należy dbać o nie. Uwrażliwiamy się na ich potrzeby, uświadamiamy sobie, że „na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś” cyt. A. de Saint-Exuper’ego.
W sercach naszych uczniów jest dużo miłości do istot żywych.

autor: p. K.Markowska i R.Jakubiak