Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka

W dniu 05.02.2020r. uczniowie klas 7a, 7b, 8a, 8b – uczestnicy projektu „Polski ZŁOTY ma sto lat” realizowanego we współpracy z NBP wzięli udział w wycieczce do Warszawy do Centrum Pieniądza NBP. Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca rozpoczęliśmy od wystaw poświęconych narodzinom pieniądza i prezentacji pierwszych jego form jakie przyjmował w starożytności i przez kolejne wieki aż do czasów współczesnych czyli pieniądza wirtualnego.

Fotogaleria z wycieczki

Animatorzy NBP poprowadzili z nami warsztat
pt. „Pieniądz. Mały przedmiot – wielka historia”.


Uczniowie w czasie tych zajęć utrwalali wiedzę z historii i po raz kolejny „odkrywali pieniądz” jako źródło wielu cennych informacji i świadectwo historii. Skrupulatnie analizowali wizerunki, napisy na monetach i banknotach podając powiązania pieniądza z ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski i Europy. Uświadamiali sobie, że pieniądz nie zawsze wyglądał tak, jak to sobie współcześnie wyobrażamy.
Animatorzy przybliżyli nam m.in. system pieniądza złotego i system waluty złotej, a także zachęcali do samodzielnego podniesienia miedzianej monety płytowej, która ważyła blisko 20 kilogramów!
Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, o których mieliśmy okazję usłyszeć w trakcie wycieczki po tym swoistym wehikule czasu, jakim jest Centrum Pieniądza… Na pewno punktem kulminacyjnym było spełnienie marzeń wielu osób, czyli wejście do skarbca NBP i wzięcie w dłonie prawdziwej sztabki złota, ważącej ponad 12 kg i posiadającej niebagatelną wartość 2 milionów złotych!
W skarbcu mogliśmy poszperać w skrytkach bankowych, obejrzeć samochód konwojowy i rozszyfrować tajemniczo wyglądające oznaczenia kartonów z pieniędzmi, po których można wywnioskować, jakiego nominału banknoty znajdują się w środku. Niemałym zaskoczeniem było też uświadomienie sobie, jak dużo miejsca zajmuje jeden milion w banknotach 10 – złotowych…

Wycieczka do Centrum Pieniądza im. S. Skrzypka z pewnością dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń, a ciekawe aranżacje wnętrz, interesujące sposoby eksponowania okazów numizmatycznych i przede wszystkim multimedialność zwiedzania znakomicie utrwaliły przekazywaną przez animatorów wiedzę.

Dziękuję wszystkim uczniom i opiekunom za uczestnictwo i aktywność podczas warsztatów.

Koordynatorzy projektu K. Markowska i B. Surtel