„Warszawa da się lubić …”

W dniu 05.02.2020 r. odbyła się wycieczka uczniów klas siódmych i ósmych naszej Szkoły do Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz ważnymi miejscami dla każdego Polaka. Promowaliśmy turystykę jako aktywną formę spędzania czasu.

Pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta razem z Panem przewodnikiem, który dzielił się z nami ciekawostkami o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta; dziedziniec Zamku Królewskiego; katedrę św. Jana Chrzciciela; Rynek Starego Miasta i Pomnik Małego Powstańca. Następnie przeszliśmy Traktem Królewskim gdzie kolejno poznawaliśmy ważne miejsca, siedziby władz państwowych w tym piękny Pałac Prezydencki i liczne zabytki architektoniczne kultury polskiej. Spacer zakończył się na Placu Piłsudskiego gdzie młodzież naszej Szkoły zobaczyła współczesne pomniki postawione ku czci Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Krzyż Smoleński i pomnik ku czci śp. Prezydentowi Polski – Lechowi Kaczyńskiemu oraz Pomnik Nieznanego Żołnierza przy którym odbywają się wszystkie ważne wydarzenia państwowe o charakterze patriotycznym.

Zasadniczym miejscem naszego warszawskiego pobytu była obecność w Centrum Pieniądza NBP im. S. Skrzypka w którym to poznaliśmy „historię złotego” i polskiej bankowości. Uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Pieniądz. mały – wielka historia” prowadzonych przez animatorów NBP. 

Centrum Pieniądza NBP im. S. Skrzypka

Kolejną atrakcją była wizyta w urzekającym i tajemniczym muzeum w Polsce – Muzeum Domków dla Lalek, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Ponad 130 historycznych domków, sklepików i pokoi dla lalek z misternie wykończonymi wnętrzami przeniosła nas do czasów naszych prababć, babć i mam. Muzeum to wzbudza zachwyt, zadumę i jednocześnie inspiruje do własnej twórczości. Jest jedyne w swoim rodzaju!

Poznawane atrakcje powodowały, że czas płynął dwa razy szybciej. Nie wiadomo kiedy zrobił się wieczór i kolejna warszawska atrakcja. To był Wilanów a w nim Królewski Ogród Światła przy Pałacu Króla Jana III. Tysiące kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty przeniosły nas we własne ogrody marzeń. Było po prostu pięknie!!!

Ogród świateł

Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Myślę, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.

Dziękuję 🙂 😀 uczniom i opiekunom wycieczki: p. Beacie Frączek,
p. Izabeli Krawczyk, p. Markowi Gągoli za wspólnie spędzony czas.

Organizator wycieczki – p. Katarzyna Markowska