Podręczniki, podręczniki, podręczniki …

Fotogaleria

Podręczniki, podręczniki, podręczniki …

Dlaczego powinniście je szanować?

Drodzy uczniowie. Już kolejny rok otrzymujecie bezpłatne podręczniki szkolne oraz ćwiczenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaką drogę pokonuje choćby jeden podręcznik i ile pracy musi wykonać wiele osób, abyście mogli z niego korzystać.

Chciałabym, więc w skrócie przybliżyć tę drogę.

Najpierw należało złożyć zapotrzebowanie na wszystkie brakujące podręczniki i ćwiczenia dla uczniów naszej szkoły. Tym w naszej szkole zajmuje się Pani Dyrektor i jest to nie lada zadanie, ponieważ jeszcze przed wakacjami należy złożyć na nie zapotrzebowanie.

 Następnie wydawnictwa muszą je wydrukować, a potem przesłać. Wiele paczek jeszcze w wakacje dociera przez kurierów do szkoły, a pudła rosną i rosną bez końca. Potem wszystkie te przesłane paczki przenoszą pracownicy szkoły razem z bibliotekarzem do biblioteki. Każde pudełko należy rozpakować i sprawdzić ilość książek z załączoną do pudełka listą. Następnie posegregować klasami i tytułami. Każdy podręcznik należy wprowadzić do komputerowego programu MOL, który jest specjalnie przygotowany dla bibliotek szkolnych. Sporządza się opis bibliograficzny książki i zapisuje go w tym programie oraz nadaje i wprowadza wszystkie numery inwentarzowe danego tytułu podręcznika.

Ale to jeszcze nie koniec pracy! Ona dopiero się zaczyna! Tak naprawdę bibliotekarz musi każdą książkę wziąć kilkakrotnie do ręki, żeby była gotowa do wypożyczenia. Każdemu podręcznikowi trzeba nadać numer inwentarzowy, postawić pieczątkę w trzech miejscach w książce, przykleić kod kreskowy. Dodatkowo kod kreskowy należy zeskanować w komputerze po to, by wypożyczanie podręczników przebiegało bardzo sprawnie. Zapisuje się również znak miejsca ołówkiem przy pieczątce na stronie tytułowej książki, a to wszystko po to, żeby wiedzieć gdzie dana książka leży na półce. Następnie podręczniki należy przygotować dla każdej klasy do wypożyczenia kompletami – tyle kompletów ilu jest uczniów w klasie. Dalej już wiecie jak to się odbywa. Każda klasa przychodzi do biblioteki z wychowawcą i uczniowie wypożyczają na swoje konto czytelnicze komplet podręczników na cały rok szkolny.

Przypominam, że należy każdą książkę obłożyć i szanować tak, aby służyła w kolejnych latach innym uczniom!

W naszej szkolnej bibliotece podręczniki wprowadzane były do komputerowej bazy danych już od 20-go sierpnia, a więc jeszcze w wakacje. Wtedy nawet nie myśleliście o powrocie do szkoły, a wiele osób spędzało ten czas miło poza domem. Reasumując w tym roku szkolnym 2018/2019 wprowadzonych zostało do komputerowej bazy danych programu MOL ponad 1500 podręczników. Przekazano również wychowawcom dla uczniów 1760 ćwiczeń z poszczególnych przedmiotów.

Wszystkie podręczniki były gotowe do wypożyczenia na 3 września, a więc na rozpoczęcie roku szkolnego. W pracy oprócz bibliotekarzy pomagali wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły, dlatego z tego miejsca chcę gorąco podziękować Wszystkim za pomoc!

autor: p. Iwona Drozd