Barbara Ciwoniuk – „Igor”

Barbara Ciwoniuk – „Igor”

Polecam książkę Barbary Ciwoniuk pt.: „Igor”, poruszającą problem dysleksji u nastolatka. Igor, narrator powieści, jest wrażliwym, inteligentnym chłopcem, który rozpoczyna naukę w gimnazjum. Właśnie dopiero wtedy dowiaduje się o swojej chorobie. Jednak ona nie przekreśla niczego w jego życiu. Z dysleksją można normalnie żyć, być oczytanym i wartościowym, choć należy pamiętać o tym, że objawy choroby utrudniają pewne czynności nie tylko w szkole, ale i w codziennym życiu.

Igor mówi o swojej chorobie i o tym jak z nią walczy, ale nie przedstawia tego w sposób naukowy, a jedynie poprzez swoje zachowanie, przemyślenia i sytuacje . Chłopiec opowiada nam o swojej nowej klasie, nauczycielach, kolegach. Jednak najwięcej miejsca poświęca swojej mamie Selmie, która jest dla niego najważniejszą osobą w życiu (ojciec zostawił ich, kiedy chłopiec był w drugiej klasie szkoły podstawowej).

W powieści pojawiają się również inne postacie takie jak: dwie przyjaciółki mamy Grażka i Aldona, przypadkowo poznany w parku robotnik Aleks, a także banda Ryżyczki, której główny bohater stara się dzielnie stawić czoło. Wszyscy odegrają w życiu Igora ważną rolę.

Pełna ciepła i humoru powieść Barbary Ciwoniuk będzie znakomitą lekturą nie tylko dla młodzieży, ale i ich rodziców.

Gorąco polecam.

autor: Iwona Drozd, nauczyciel bibliotekarz