„KATYŃ – PAMIĘTAMY” uroczysty apel

 

 

 

 

 

 


KATYŃ – PAMIĘTAMY

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy

i ulituje się nad nimi

lecz jak zmartwychwstać mają ciałem

kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok

upada liść kiełkuje ślaz

i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą smoleński las

tylko guziki nieugięte

potężny głos zamilkłych chórów

tylko guziki nieugięte

guziki z płaszczy i mundurów

(Zbigniew Herbert „Guziki“)

18 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie odbył się uroczysty apel upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie. Wśród nich był miedzy innymi Porucznik Jerzy Szczepowski, który jest wyjątkowo związany z naszą szkołą poprzez Dąb Pamięci Jego imienia.

Prawda o Katyniu to bolesna i tragiczna karta w historii naszego narodu. Przez wiele lat ukrywana zniekształcana i poniewierana – dziś przemówiła głosem tych, dla których była, jest i będzie wartością najwyższą. Poznanie jej to moralny obowiązek wobec tysięcy naszych rodaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

Inscenizację pod opieką nauczycieli: pani Anny Chmielewskiej i pana Dominika Rzędzickiego przygotowali uczniowie klas 7a i 7b.


Fotogaleria z apelu