„KATYŃ – PAMIĘTAMY” uroczysty apel
KATYŃ – PAMIĘTAMY
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi
przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów
(Zbigniew Herbert „Guziki“)
18 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie odbył się uroczysty apel upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.
Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie. Wśród nich był miedzy innymi Porucznik Jerzy Szczepowski, który jest wyjątkowo związany z naszą szkołą poprzez Dąb Pamięci Jego imienia.
Prawda o Katyniu to bolesna i tragiczna karta w historii naszego narodu. Przez wiele lat ukrywana zniekształcana i poniewierana – dziś przemówiła głosem tych, dla których była, jest i będzie wartością najwyższą. Poznanie jej to moralny obowiązek wobec tysięcy naszych rodaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.
Inscenizację pod opieką nauczycieli: pani Anny Chmielewskiej i pana Dominika Rzędzickiego przygotowali uczniowie klas 7a i 7b.