Klasa 3a z wizytą w Bullerbyn :)

Z wizytą w Bullerbyn

„Dzieci z Bullerbyn” to książka, którą uwielbiałam od zawsze, tzn. od momentu, kiedy pierwszy raz ją przeczytałam. A było to wiele lat temu, jeszcze w szkole podstawowej…

Swoich uczniów również zachęciłam do przeczytania historii o ferajnie dzieciaków, które zawsze trzymały się razem i przeżywały każdy dzień jak wielką, niezwykłą przygodę.

Po przeczytaniu lektury uczniowie uczestniczyli w rozmowach dotyczących czasów, o których mowa w książce. Porównywali ówczesne zabawy, zwyczaje świąteczne, wykonywane prace czy naukę z realiami współczesnymi. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na ponadczasowe wartości jak przyjaźń, więzy rodzinne, szacunek dla starszych ludzi, wrażliwość na losy zwierząt, zalety pracy fizycznej, kultywowanie tradycji i obrzędów.

Pracując z lekturą uczniowie klasy 3a wykonywali lapbooki. Zamieszczali w nich informacje o autorce i kraju, gdzie dzieje się akcja, ciekawostki z życia mieszkańców, rozwiązywali krzyżówki, tworzyli mapę myśli. Uwieńczeniem kilkudniowej pracy były kolorowe lapbooki utrwalające wiedzę o książce.

Dziękuję bardzo Rodzicom za pomoc w przeczytaniu dzieciom lektury.

Z opowieści dzieci wiem, że słuchały czytane fragmenty z ogromnym zaciekawieniem.

Myślę, że takie książki jak „Dzieci z Bullerbyn” nigdy nie stracą na aktualności i atrakcyjności. To, co na pozór wydaje się już stare i niemodne, wcale nie musi być przeżytkiem.

autor: p. M. Jaworska