Klasa 2a na warsztatach leśno-przyrodniczych

2016-11-22-14-27-00Zajęcia edukacyjne poza murami szkoły są przez uczniów klasy 2a  bardzo lubianą formą doskonalenia umiejętności i pogłębiania wiedzy.

Tym razem uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w ramach akcji organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie pn.: „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Odwiedź nas i zrozum Las”.

Zajęcia prowadzone przez leśników dotyczyły tropów, śladów i odgłosów zwierząt leśnych.

Na spotkaniu z pracownikami leśnictwa dzieci dowiedziały się, czym są tropy i ślady zwierząt, jak wyglądają, gdzie i jak należy ich szukać. Oglądały „efekty” pracy bobrów i  jeleni.

Wyciskały formy łap zwierząt w piasku i w masie z ciasta i uczyły się jak rozróżnić przód i tył łapy zwierzęcia, czyli w którym kierunku szło. Być może te umiejętności przydadzą się podczas zimowych spacerów z rodzicami po lesie. Kto wie, może uda się rozpoznać trop wilka?

Niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich był piękny koncert pana leśniczego, który doskonale naśladował odgłosy zwierząt za pomocą specjalnych przyrządów, a na sygnałówce dał krótki koncert Sygnalisty Myśliwskiego.

Uczniowie mieli także okazję podziwiać poroże łosia, jelenia i sarny. Dowiedzieli się wiele ciekawostek o lesie, poznali nowe słownictwo jak: „ględzenie” sarny „zew gonny” jelenia czy „spałowanie”, czyli obdzieranie kory drzew przez jelenia.

Byli bardzo aktywni i zaangażowani.

Dzieci opuściły zajęcia z dużą dawką wiedzy, każde z drobnym „leśnym” upominkiem oraz pięknym drewnianym karmnikiem dla klasy ufundowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.

autor: p. M. Jaworska


Fotogaleria