Klasa 2a na pokazach chemicznych „Kolorowa chemia”

 2016-09-22-11-43-4822 września uczniowie klasy 2a uczestniczyli w fascynującym pokazie chemicznym „Kolorowa chemia” w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki organizowanym w Medycznym Studium Zawodowym.

Uczniowie poznali sprzęt laboratoryjny: menzurki, probówki, zlewki, cylinder, kolby oraz wiele ciekawych substancji chemicznych, także tych znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym (mąka ziemniaczana, soda, ocet itp.). Poprzez zmieszanie różnych związków chemicznych otrzymywali nowe substancje, ucząc się przy okazji o zachodzących reakcjach chemicznych.

I chociaż niektóre przypominały magiczne sztuczki, to w rzeczywistości uczniowie odkrywali ich prawdziwą, naukową naturę.

Mali chemicy dowiedzieli się jak z herbaty zrobić „chemiczną colę”, oznaczali kwasowość mleka, tworzyli tęczowy koktajl, chemiczne jojo i kolorowy talerz, rozdzielali mieszaninę siarki i żelaza. W trakcie pieczołowicie wykonywanych eksperymentów pojawiały się zaskakujące efekty, np. jedna z substancji po wymieszaniu z wodą „nie zmieściła się w probówce”, inne pod wpływem jodyny zabarwiły się na granatowy kolor. To znak, że zawierają skrobię. Najfajniejsze okazało się testowanie cieczy nieniutonowskiej.  Mali badacze przekonali się, że jest to „dziwna” substancja, raz w ich rękach staje się cieczą, a raz ciałem stałym.

Był to dzień pełen wrażeń, który pozwolił na połączenie nauki z zabawą.

autor: M. Jaworska


Fotogaleria

„Kolorowa chemia” – 2a na pokazach