Wycieczka klasy I a i I b „Szlakiem ginących zawodów”

30 maja 2016r. uczniowie klasy Ia i Ib wzięli udział w wycieczce „Szlakiem ginących zawodów”. Swoją przygodę rozpoczęli od wizyty w Pszczelej Woli, gdzie znajduje się jedyne w Europie Technikum Pszczelarskie. Poznali życie pszczelej rodziny i odkryli najgłębsze tajniki ula. Zobaczyli różne rodzaje domów pszczół, np. barcie, ule stojące, leżące, kadłubowe, spiralne, skrzynkowe, a także stare ule pniowe – kłody. W prezencie otrzymali słoik miodu.

Następnym etapem wycieczki była wizyta w kuźni pana Romana Czernieca, mistrza sztuki kowalskiej. Kowal ciekawie opowiadał o swojej pracy, pokazywał narzędzia i urządzenia niezbędne do obróbki żelaza. Uczniowie mogli obejrzeć artystyczne rękodzieła w jego wykonaniu. Przygotował także dla dzieci pokaz kucia podkowy dla konia. Na pamiątkę dzieci kupiły sobie podkówki szczęścia.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w warsztacie garncarskim, w Bęczynie koło Urzędowa. Garncarz, pan Cezary Gajewski pokazał nam technikę wyrobu naczyń glinianych. Dzieci obejrzały bogaty zbiór wytworów garncarskich zgromadzonych w izbie tradycji
i garncarstwa. Dzieci miały również możliwość wykonania własnego dzbanka z gliny. Na początku to, co wychodziło spod ich rąk nie przypominało żadnego naczynia. Wytrwale próbowały, dopóki nie uzyskały kształtu przypominającego dzbanuszek. Okazało się, iż praca ta wcale nie jest taka łatwa.

Zwieńczeniem wycieczki były dziecięce zakupy, kiełbaski z grilla oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Wycieczka była bardzo udana. Zadowoleni, zmęczeni atrakcjami i upałem wróciliśmy do Lublina.

autor: p. M. Jaworska