Wycieczki klasy III c w nowym roku szkolnym 15/16

Warsztaty – BAJKIOPOWIADASZ

W piątkowy poranek, pomimo brzydkiej pogody wybraliśmy się na ul. Królewską 17 do Domu Słów na warsztaty Bajkiopowiadasz, które prowadziła Katarzyna Wójtowicz.

Rozmawialiśmy o domu, o tym czym jest, z czym się kojarzy, jakie wywołuje wspomnienia, emocje. Słuchaliśmy fragmentu książki o Muminkach mówiącym o powodzi i utracie domu oraz odnalezieniu taty Muminka. Kolejną historię,  którą wysłuchaliśmy była przygoda chłopca o imieniu Nikt, który szukał swojego domu z książki pt. „Zielony, Nikt i gadające drzewo”. Następnie wykonaliśmy z gliny ceramicznej zawieszki w różnych kształtach  i domki, które malowaliśmy specjalnymi farbkami. Wszystkie nasze prace zostaną wypalone w piecu, dopiero wtedy dostaniemy je i zrobimy wystawę.

Czy Wy wiecie co to jest odskocznia hydrauliczna?

 III c już wie!

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki klasa III c  była na pokazie fizycznym „Hydraulika czyli wszystko płynie” na Politechnice Lubelskiej.

Poznaliśmy zagadnienia związane z hydrauliką i mechaniką płynów, szczególnie grawitacyjnym przepływem wody. Zbadaliśmy jak woda przelewa się przez różne rodzaje przelewów, regulacji pracy stanowiska, wywołania zjawiska odskoku hydraulicznego, doświadczalnego sprawdzenia prędkości przepływającej wody, a także nauki podstawowych praw hydrauliki poprzez wykorzystanie prostych zabawek fizycznych.

autor: p. M.Frączek