Program „Trzymaj formę”

Program „Trzymaj formę” realizowały: p. Elżbieta Radko – Kociuba, p. Renata Jakubiak, p. Bożena Podgórska – Słoboda.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji, która zdobyła I miejsce w konkursie „O zdrowym żywieniu”. Autorką prezentacji jest uczennica klasy VI a: NATALIA KOBA. Gratulacje   !!!!

Prezentacja. Zdrowe Odżywianie  – kliknij, aby zobaczyć

W ramach programu „Trzymaj formę”  przez ostatnie tygodnie wszyscy krzewiliśmy zdrowy styl życia, lansowaliśmy zasady zdrowego odżywiania.
Wiemy już, że prawidłowe odżywianie się to dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a tym samym energii i substratów potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji  organizmu. Na godzinach wychowawczych układaliśmy jadłospisy uwzględniając produkty z każdej z grup uwzględnionych w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Wiedząc, że owoce i warzywa powinno się spożywać przy każdym posiłku- minimum 5 porcji dziennie, przy tej okazji uczniowie spożywali owoce, zdrowe napoje, warzywa co sprzyjało utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów. Następnie zadaniem dzieci, które pracowały w grupach było zebranie informacji na temat występowania tego warzywa, owoca, ich wartości odżywczych, przepisów na dania z jego zastosowaniem oraz ciekawostki.

Promowaliśmy zachęcając się wzajemnie do spożywania warzyw i owoców jako alternatywę chipsów, batoników czy coli. Na zajęciach i na  specjalnie przygotowanym  apelu uczniowie  zgłębili wiedzę o tych produktach oraz zapoznali się w czasie prelekcji i konkursów co składa się na zdrowy styl życia.

Kolejnym pomysłem który był realizowany to komponowanie zdrowego i urozmaiconego kolorystycznie II śniadania. Uczniowie w grupach z produktów, które przyniosły z domu wykonywali kanapki z zachowaniem zasad higieny przygotowywania posiłków. Najprzyjemniejszym punktem zajęć okazała się prezentacja wykonanych kanapek oraz degustacja.

Myślę, że uczestnictwo  w zajęciach  choć troszeczkę zaszczepiło  w młodych ludziach nawyki zdrowego odżywiania.

 autor: p. Elżbieta Kociuba


Pierwsze miejsce w konkursie na wierszyk o zdrowym jedzeniu zajęła –  AGATA  KOWALCZYK z klasy V a.

Oto on: „ JEDZONKO”

Pączki, rurki i ciasteczka

wyjeżdżają już z miasteczka

już nie jemy pyzów, klopsów

teraz mamy mus z owocków.

Czekoladki i lizaki

niech schowają się do paki

my wolimy zjeść jabłuszko

i poprawić smaczną gruszką.

W kinie chipsy i popcorn

nie wyrobią swojej normy

wypijemy zdrowe soki

utrzymamy smukłe boki.

Kolejnym elementem Programu „Trzymaj formę” był konkurs na wykonanie w sposób ciekawy i atrakcyjny  – „Piramidy żywieniowej”.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Szewczyk Oskar -klasa IV b

II miejsce – Kołodka Liwia – klasa IV a, Suchodolski Rafał – klasa III b

III miejsce – Rakuś Aleksandra – klasa V a, Tylec Julia – klasa III b, Piechota Mateusz – klasa III b

Wyróżnienia otrzymali: Piłat Emilia – klasa IV a, Bojarska Żaneta – klasa IV a, Buza Patryk i Buza Wiktoria – klasa IV a, Misztal Patrycja – klas III b, Kulczycka Oliwia – klasa III b, Skowronek Kacper – klasa IV b, Głowacki Ireneusz – klasa IV b