Zajęcia świetlicowe -GRUPA p. IZABELI KRAWCZYK

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – GRUPA p. IZABELI KRAWCZYK

TRADYCJE ŚWIAT WIELKANOCNYCH – 07.04.2020r.

Gorący czas przygotowań do świąt oraz same święta mamy już za sobą. Jednak jeszcze jest czas aby móc się cieszyć z tak ważnego wydarzenia jakim jest Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dzisiaj poczytamy o Świętach Wielkiej Nocy w innych państwach.

„Co kraj to obyczaj”. Wielkanocne mazurki, święconka, śmigus –dyngus to typowe polskie zwyczaje związane ze świętem Wielkiej Nocy. Egg Rolling w Anglii, Judasze w Czechach i pikniki we Włoszech. Jakie inne zwyczaje panują wśród mieszkańców krajów Europy i jakie potrawy.

 USA

Święta Wielkanocne w Stanach trwają tylko jeden dzień, w niedzielę. Nie maja także tradycji święconki ani dzielenia się jajkiem, ale wierzą, że jajko ugotowane w Wielki Piątek a zjedzone w Wielką Niedzielę przyniesie szczęście rodzinie. Popularnym zwyczajem, uwielbianym przez dzieci jest „szukanie skarbów” czy ukrytych czekoladowych jajek ukrytych w domu i ogrodzie, a także zawody w toczeniu jajek. Świąteczne posiłki spożywa się najczęściej w restauracjach,

Anglia

Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi specjalnie na tę okazję wybitymi monetami. W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem. Tak samo jak w Ameryce, tak na wyspach do tradycji należą zawody w turlaniu jajek czyli Egg Rolling, a turyści mogą podziwiać występy kapel ludowych.

Czechy

Czechy są krajem, w którym przeważają ateiści, więc ciężko jest tu mówić o tradycjach religijnych. Wielkanoc obchodzona jest jako pierwszy dzień wiosny i z tym dniem wiąże się kilka zwyczajów. W Wielkim Tygodniu Wielki jest tylko piątek a kolejne dni mają swoje kolory. I tak poniedziałek jest niebieski, czwartek zielony a sobota biała. Czeskie pisanki robione są za pomocą różnych technik, a zwyczajem panujących w większości domów są donice ze zbożem, głównie pszenicą. W tradycję wpisują się również ciasta w kształcie baranków oraz tzw. „Judasze” czyli ciastka drożdżowe z miodem. W poniedziałek, nie oblewa się nikogo woda, za to mężczyźni symbolicznie biją kobiety wierzbowymi witkami a w zamian dostają pisanki lub coś do jedzenia.

Na koniec naszego spotkania chcę Wam zaproponować obejrzenie bajek – wiosny u Muminków, Kota Filemona, wróbla Ćwirka czy braci Bolka i Lolka.

https://www.youtube.com/watch?v=UYcc84Ne27Y https://www.youtube.com/watch?v=zMZbgjW_xLY https://www.youtube.com/watch?v=VlGLwez1USs