Zajęcia świetlicowe – grupa p. Izabeli Krawczyk 8.04.21

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – GRUPA p. IZABELI KRAWCZYK

TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH – 08.04.2021r.

Witam Was, dzisiaj przeczytacie zwyczaje jakie panują w trakcie Wielkanocy we Włoszech    i w Niemczech. Jak myślicie , które ze zwyczajów i tradycji wielkanocnych są ciekawsze ?.    A może Wy znacie jakiś zwyczaj o którym ja nie pisałam i zechcecie o nim opowiedzieć.

Włochy

Wielka Niedziela obchodzona jest w gronie rodzinnym, gdzie najważniejszy jest uroczysty obiad. Jako, że Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki, świąteczny obiad obfituje w wymyślne dania z jagnięciny, baraniny, przystawki czy wielkanocną Colombę czyli placek, który po złożeniu przypomina lecącego ptaka. Symbolem świąt jest baranek, Włosi nie przywiązują wagi ani do ozdabiania jajek, ani święconki. Po niedzieli obfitującej w spotkania rodzinne i delektowanie się przysmakami, wyruszają za miasto na pikniki lub trochę dalsze podróże na południe kraju.

Niemcy i Austria

Święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ponadto przyjęło się dekorować domy w świąteczne drzewka, na których wiesza się kolorowe jajka. Mniej popularne, ale wciąż praktykowany jest zwyczaj palenia ognisk i zbierania się przy nich w celu pożegnania zimy a przywitania wiosny.
W Austrii z kolei warto zwrócić uwagę na świąteczne menu. Tam na wielkanocnych stołach pojawiają się naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym.

W każdym kraju tradycje obchodzenia świat znacząco się różnią od polskich zwyczajów. Jedyne co łączy każdy kraj to radość, wiosenny nastrój oraz rodzinne grono, dzięki którym okres świąt jest wyjątkowy.

Na koniec naszego dzisiejszego spotkania parę filmów: