Magia czy chemia

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w fascynującym pokazie chemicznym „Nauka też sztuka, czyli jak z kuchni zrobić laboratorium!” w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Warsztaty prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Agrofizyki PAN.
Mieszając różne związki chemiczne uczniowie otrzymywali nowe substancje, ucząc się przy okazji o zachodzących reakcjach chemicznych.
I chociaż niektóre przypominały magiczne sztuczki, to w rzeczywistości uczniowie odkrywali ich prawdziwą, naukową naturę.  Drugoklasiści mieli okazję zbudować prywatne urządzenie do pomiaru pH wykorzystując czerwone buraki, które jak się okazało,  nadają się nie tylko do przetworów .
W każdej kuchni znajduje się olej i woda, które można wykorzystać do zrobienia „tańczącej lampy”.
Jak powstaje „szalona piana?”. Aby to zrozumieć trzeba wiedzieć czym jest woda utleniona. Do tego eksperymentu wykorzystano również drożdże piekarnicze.
Uczniowie wykonali też „balonowe szaszłyki”. Sprawdzali czy można pozbyć się skorupki z jajka bez gotowania i obierania go, efektem czego jest „ piłeczka kauczukowa”.

Był to dzień pełen wrażeń, który pozwolił na połączenie nauki z zabawą. 🙂

autor: p. M.Jaworska